Výroční konference 2022
17. 5. 2022
Praha
O konferenci
Už od loňského podzimu se v rámci projektu [ta] Udržitelnost věnujeme společně se zástupci byznysu, neziskové sféry i státní správy klíčovým trendům, které v rámci oblasti udržitelnosti a zelené budoucnosti byznysu rezonují.
V rámci konference zmapujeme dopad udržitelnosti na klíčové byznysové oblasti a přineseme také několik praktických příkladů inspirativní firemní praxe. Účastníci konference budou mít výjimečnou příležitost aktivně se zapojit do debaty a networkingu s kolegy z dalších klíčových oborů a současně se tak podílet na tvorbě témat, kterým se bude projekt [ta] Udržitelnost věnovat
Témata konference:
→ Jak se projevuje udržitelnost v oblasti developmentu?
→ Jaký dopad má udržitelnost na finanční segment?
→ Co přináší strategie Cirkulární Praha 2030?
→ Zvládne energetický segment potřebou tranzici směrem k čistým zdrojům?
→ Jak pomáhá bikesharing městům?
→ Proč je důležité téma odpadů a obalů?
Konference se koná v prostorách Deloitte Legal, Italská 67, Praha
Řečníci
David Šafář
Člen představenstva E.GD ze skupiny E.ON
Vystudoval elektroenergetiku na Západočeské univerzitě v Plzni. V E.ONu působí od roku 2009, během této doby zastával několik důležitých manažerských rolí, vedl významné národní a mezinárodní projekty. Rok a půl pracoval pro společnost E.ON Metering v Německu. Od roku 2020 je členem představenstva společnosti EG.D (dříve E.ON Distribuce) ze skupiny E.ON. Ve své pozici je odpovědný za oblast strategie, rozvoj sítě, IT a bezpečnost.
01
E.ON
Eliška Froschová Stehlíková
CSR specialistka
Eliška působí jako CSR specialistka, vedoucí projektů společenské odpovědnosti a koordinátorka CSR týmu ve společnosti Lidl Česká republika. Hned po svém nástupu uzavřela posledním ročníkem úspěšný projekt Rákosníčkových hřišť. Je tváří a duší projektů Srdce dětem a Sbírka potravin. Organizuje i menší projekty pro zaměstnance. Je zodpovědná za CSR komunikaci a vydávání zpráv o udržitelném rozvoji. Koordinuje CSR tým, který je složený z kolegyň a kolegů ze všech resortů společnosti. Komunikuje s centrálou společnosti v Německu. Předtím pracovala v odděleních komunikace v neziskovém sektoru (Domov Sue Ryder a Koalice za snadné dárcovství) a v kulturní sféře (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK). Oblasti CSR se začala věnovat v roce 2018 ve společnosti Tchibo. Vystudovala český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
02
Lidl Česká republika
Martina Šilhánová
Sustainability Lead Nestlé CZ&SK
Martina Šilhánová pracuje ve společnosti Nestlé od roku 2015 a v současnosti působí na pozici Sustainability Lead Nestlé CZ&SK. Více než 10 let se podílí na různých projektech v rámci spoluprácí firem a neziskových organizací. Své pracovní zkušenosti v oblasti CSR v minulosti získala v obchodním řetězci TESCO. V roce 2013 patřila mezi iniciátory projektu Národní potravinové sbírky a ve spolupráci s Federací potravinových bank a Byznysem pro společnost stála u jejího zrodu. Vystudovala magisterské studium na Vysoké škole finanční a správní v oboru marketingová komunikace.
03
Nestlé
04
PRK Partners
Marek Procházka
Zakládající partner PRK Partners
Marek Procházka je zakládajícím partnerem PRK Partners. Jeho specializace zahrnuje zejména oblast corporate governance, dodržování pravidel etického kodexu, trvale udržitelný rozvoj, povolovací řízení, merchandising a řešení sporů. Od roku 2020 působí také jako správce autorských práv předního českého výtvarníka, umělce a režiséra animovaných filmů Zdeňka Milera, zejména autorského práva k užití jedné z nejpopulárnějších animovaných postav české kinematografie - Krtečka. V této věci poskytuje právní pomoc v licenčním řízení a v oblasti merchandisingu. Marek vystudoval právnickou fakultu Univerzity v Bernu ve Švýcarsku, kde byl v roce 1990 jako advokát přijat do Švýcarské advokátní komory. V roce 1993 byl zapsán na seznam advokátů České advokátní komory. Marek je také prezidentem Švýcarsko-české obchodní komory a členem představenstva Aspen Institute Central Europe o.p.s. Je rovněž členem Evropského poradního výboru na Univerzitě v Georgetownu. Marek hovoří plynně anglicky, německy, česky a francouzsky. Je advokátem České advokátní komory a je též zapsán v seznamu advokátů kantonu Curych ve Švýcarsku. Mezi zájmy Marka patří východní mysticismus, duchovnost a moderní podoba duchovního života uprostřed západní společnosti, jóga, outdorové aktivity.
Magistrát hlavního města Prahy
05
Štěpán Kyjovský
Odbor ochrany životního prostředí
Štěpán působí na odboru ochrany životního prostředí v Praze od července 2015. Zabývá se každodenní rutinou v oblasti odpadového hospodářství, údržby zeleně, ochrany přírody. Zároveň zodpovídá za přípravu a realizaci strategických politik, především klimatické politiky hlavního města Prahy.
S předchozími zkušenostmi v oblasti krajinného výzkumu, plánování v soukromém sektoru a financování odpadového hospodářství ve státní agentuře nastoupil před 15 lety na pražský magistrát, kde pracoval v oblasti odpadového hospodářství, strategického hodnocení životního prostředí a mezinárodní spolupráce. Absolvoval přírodovědeckou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně.
Lucia Štefánková
Ředitelka Nadace Tipsport
Vzděláním antropoložka, praxí strategická plánovačka, šéfka firemních nadací, specialistka na filantropii a CSR. Zajímá ji společenská odpovědnost a udržitelnost.
Od roku 2019 je ředitelkou Nadace Tipsport a je zodpovědná za strategii filantropie holdingu Tipsport v České i Slovenské republice. V Tipsportu přesvědčila podnikatelé se štěstím, proč dává hluboký smysl investovat desítky milionů do boje proti globálním klimatickým změnám. Vždy ji bavila akademická půda, dodnes vyučuje zahraniční studenty na Univerzitě Karlově v Praze.
06
Nadace Tipsport
07
Progresus
Lukáš Foral
Spoluzakladatel Progresus Invest Holding
Lukáš je investor a investiční partner se zaměřením na fondy, developerské projekty, startupy a vztahy s investory v zemích EMEA. Má více než 16 let zkušeností v oblasti fondů a investic. Lukáš je spoluzakladatel mezinárodní investiční skupiny Progresus. Byl členem dozorčí rady předního akciového fondu Quant.
Lukáš byl partnerem v investiční společnosti Opifer zaměřené na začínající startupy. V letech 2006 až 2012 působil jako podnikatel v private equity se zaměřením na developerské projekty ve Spojených arabských emirátech.
08
ComAp
Libor Mertl
Zakladatel a majitel, nyní člen správní rady
Absolvent technické kybernetiky na pražské ČVUT založil spolu s Alešem Procházkou a Martinem Málkem v roce 1991 firmu ComAp poté, co odešli z Výzkumného ústavu ČKD. Ve firmě začínali jako programátoři i ředitelé v jednom, postupem času si rozdělili role. Libor Mertl se stal CEO a v čele společnosti byl až do roku 2016.
Dnes je Libor členem správní rady ComApu a předává svoje zkušenosti jako učitel na VŠE či na VŠCHT, působí jako mentor, poradce či kouč pro ziskový i neziskový sektor. Je aktivní v platformách Můžeš podnikat pro rozvoj podnikatelských dovedností mladých lidí, Red Button pro rozvoj podnikatelů nebo Family Business Network.
Josef Molnár
hlavní projektový manažer
Josef se narodil v Hradci Králové, studoval Fakultu stavební na VUT v Brně, po ukončení studií zde zůstal a započal pracovní kariéru. Téměř dvě dekády sbíral zkušenosti v architektonickém ateliéru DIMENSE, kde byl hlavním inženýr projektů. I díky tomu má velice blízko k architektuře. V současnosti působí na pozici projektového manažera společnosti Domoplan, kde se zabývá vedením projektů, vč. technického dozoru staveb. Jeho významnou přidanou hodnotou je umění propojení svých profesních zkušeností jak z oboru architektury, tak vedení projektů po technické stránce se zkušenostmi s realizacemi projektů. Mezi jeho záliby patří cestování a čas strávený s dětmi a jejich sportem.
09
Domoplan
nextbike CZ
10
Tomáš Karpov
Zakladatel a provozní ředitel
Tomáš je zakladatelem a provozním ředitelem nextbike Czech Republic s.r.o. Tomáš se z cesty profesionálního sportovce dostal až ke studiu marketingu a udržitelného businessu v anglickém Winchesteru. Po úspěšném dokončení magisterského studia se vydal zpět do České republiky, kde spojil síly se svým dlouholetým kamarádem a bývalým spoluhráčem, Lukášem Luňákem. Tomášův akademický fokus a Lukášovi kořeny v „kolařském“ businessu vedli v roce 2018 k založení nextbike Czech Republic, české franšízy německého lídra na poli sdílených kol, nextbike GmbH.
Tomáš je dnes provozním ředitelem nextbike Czech Republic, který se od prvního projektu 100 kol v Prostějově v roce 2019 rozrostl na více než 5000 sdílených kol a e-kol v 26 městech ČR různých velikostí od Berounska, Prahy, Mladé Boleslavi až po Ostravu.
Roman Meliška
Konzultant
Roman je konzultant několika tuzemských i zahraničních projektů. Dlouhodobě se věnuje městské mobilitě a trendům, které urbanizace a digitalizace přináší. Roman dříve několik let působil v národní automobilové společnosti ŠKODA Auto. Své zkušenosti využil u svých projektů a nyní se věnuje zejména mikromobilitě. Roman se také věnuje dobrovolnické práci, do České republiky přivedl projekt původem z Kodaně, kdy dobrovolníci berou na projížďky elektrickou cyklorikšou seniory z pečovatelských domů: Na kole v každém věku.
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života? Proč od vynálezu k úspěšné inovaci vede ještě dlouhá cesta a jakou sílu mají slova, kterými svět kolem sebe popisujeme? To jsou otázky, které zajímají Romana Meliška a vede o nich debaty ve svých podcastech Urban Caastu, který se zaměřuje na moderní městskou mobilitu.
11