Náš rozvojový program pro mladé lidi Solve for Tomorrow poskytuje prostřednictvím praktického vzdělávání návod, jak přistupovat k problémům dnešního světa kriticky, komplexně a inovativním způsobem, říká Zuzana Mravík Zelenická, CSR/ESG manažerka, Samsung Electronics v Česku a na Slovensku.
Na jaký projekt vaší společnosti z oblasti udržitelnosti jste obzvlášť hrdí a proč?
Já osobně jsem nejvíc hrdá na projekty z „S“ oblasti a spolupráce s komunitami, protože v nich dlouhodobě vidím způsob, jak pozitivně ovlivnit budoucí generace prostřednictvím vzdělávání. Například náš současný rozvojový program pro mladé lidi Solve for Tomorrow poskytuje prostřednictvím praktického vzdělávání studujícím návod, jak přistupovat k problémům dnešního světa kriticky, komplexně a inovativním způsobem. Vedeme je k zamyšlení nad tím, jak nám technologie a inovace můžou pomoct řešit výzvy dnešního světa. Téma letošního ročníku zní: AI: cesta k udržitelnější budoucnosti? Ptáme se, jestli je umělá inteligence řešením všech neduhů světa nebo lze k problémům využít i jiné inovace. Ve finále nám studující představí své návrhy na řešení a prototypy a my jim s pomocí mentorů a odborníků z našich řad poskytneme zpětnou vazbu, jestli je jejich nápad udržitelný a smysluplný. Tímto projektem adresujeme nejen to zmiňované „S“, ale také často „E“ nebo i „G“, jelikož studentské nápady jsou často zaměřeny environmentálně nebo reagují na nějaký sociální problém v okolí. Nechceme, aby zachraňovali svět, ale přišli s konkrétním funkčním řešením problému, který je bytostně trápí. Ale tím to pro ně nekončí. Zůstáváme v aktivním kontaktu, pomáháme jim s dalším profesním rozvojem, propojujeme a inspirujeme. A daří se nám formovat budoucí lídry, kteří budou mít potenciál změnit svět k lepšímu. Alespoň v to doufáme! Protože já věřím, že všechno je v lidech, jednotlivcích, i ona zmiňovaná udržitelnost.
Vidíte v zahraničí nějakou iniciativu z oblasti udržitelnosti, kterou byste ráda přinesla do českého prostředí?
Mně osobně se líbí projekty, které vzdělávají nenásilnou a praktickou formou, zejména mladší generace. Různé programy od finanční gramotnosti po environmentální vzdělávání nebo třeba i řešení konfliktů a kritické myšlení. Velice důležitá je práce s informacemi a daty. Projektů je spousta, lokálních i zahraničních, ale pořád mám pocit, že nejsou dostupné všude na školách. Slyšela jsem o jednom zážitkovém programu pro základní školy, který je zaměřen na obnovitelné formy energie. Žáci a žákyně postaví solární systém nebo větrník a naučí se, na jakých principech fungují a jakou roli můžou hrát ve snižování ekologické stopy.
Comments